رونمایی از اپراتور چهارم در جشنواره وبگاه‌های دولتی و یک سؤال

بعد از انتشار دو خبر از قول قائم‌مقام وزیر ارتباطات، یکی در مورد اپراتور اختصاصی IT (اپراتور چهارم) و دیگری در مورد پروژه اتصال خانه‌ها به فیبر نوری، اظهار نظر جدید ایشان در جشنواره وبگاه‌های دولتی، مانند پلی است که آن دو خبر قبلی را به هم متصل می‌کند! تا جاییکه که می‌توان منظور ایشان را از اپراتور چهارم تاحدی فهمید: آنگونه که قائم مقام وزیر ارتباطات گفته، اپراتور چهارم در زمینه IT فعالیت خواهد کرد. از سوی دیگر، فعالیت این اپراتور را به موضوع “فیبر نوری به منازل” پیوند زده است. نتیجه اینکه اپراتور چهارم ارتباط تنگاتنگی با فیبر نوری دارد! (البته در نخستین خبری که از قول ایشان منتشر شده، اشاره‌ای بر این موضوع رفته: آنجا که ایشان از ۱۰میلیون پورت پرسرعت سخن گفته است.)

حال این سؤال که قبلاً هم پرسیده بودم جدی‌تر می‌شود:

آیا اپراتور چهارم، فقط مجری پروژه فیبر نوری خواهد بود (که در این صورت نمی‌توان آن را یک اپراتور IT دانست) یا صرفاً یک ارائه‌دهنده خدمات IT روی این بستر است؟ (بستری که البته هنوز آماده نشده و به قول ایشان، تازه “استارت” خورده است) یا هر دو؟

به نظر می‌رسد چون قائم مقام محترم از “ورود به مرحله اعطای مجوز” سخن گفته‌است، منظور از اپراتور چهارم، شرکتی است که می‌خواهد مجوز بگیرد تا فیبر به خانه‌ها برساند و (احتمالاً) بعد از آن هم خودش سرویس بدهد!

حال یک سؤال دیگر: هزینه‌های چنین پروژه عظیمی چگونه تأمین خواهد شد؟ سرمایه‌گذاری دولتی؟ خصوصی؟ داخلی یا خارجی؟

و بسیاری سؤالات دیگر…

به نظر می‌رسد باید منتظر خبرهای بعدی بود تا پازل تصمیمات و برنامه‌های خرد و کلان برنامه‌ریزان، کامل و واضح شود.

نوشته‌های مشابه با این مطلب:

یک کامتن

  1. سلام. تصمیم دارم با اجازه شما سوالات کارشناسیتا و سوژههایی که بعضا در این سایت میخوانم رادر گزارشهای مرتبط استفاده کنم.اگر اجازه هست البته!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>