زرد، دکه، الکترونیک (بر وزن صدا، دوربین، حرکت)

هفته نامه برنامه، ارگان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سابق) در صفحه اول شماره اخیر خود، از قول معاون توسعه مدیرت و سرمایه انسانی ریاست‌جمهوری (شقه دوم آن سازمان مرحوم و دونیم‌شده)، تیتر زده است: “تا دوسال آینده، دولت الکترونیک محقق می‌شود.

البته واضح و مبرهن است که این روزها، همة هم‌وغم مدیران ارشد وزارت ICT و دولت این شده که “الکترونیک شوند” و این، مدالی دیگر باشد بر سینه ایشان (مثل اپراتور سوم موبایل!)، اما وقتی متن کامل همین گفتگو را در “برنامه” می‌خوانیم، متوجه می‌شویم که مصاحبه‌شونده پس از کلی مقدمه و مؤخره، صرفاً گفته است: “ما انتظار داریم در دو سال آینده بخش اعظمی از خدمات دستگاه‌ها را الکترونیکی کنیم.”

حال چگونه تدوین‌کننده مطلب، از این گفته جناب معاون، نتیجه گرفته است که تا دو سال دیگر دولت الکترونیک محقق می‌شود، سؤالی است که باید در پرتقال‌فروشی به دنبال پاسخ آن گشت!

این روزها، اگرچه برخی نشریات عمومی وابسته به دولت یا طرفدار آن (احتمالاً بنا به وظیفه ژورنالیستی خود) چشم و ذهن عابران ایستاده در کنار روزنامه‌فروشی‌ها را با تیترهایی ‌اینگونه جذاب و رنگارنگ، نوازش می‌دهند، از ارگان رسمی یکی از مهمترین نهادهای دولتی که باید به دور از روش‌های پسندیده و ناپسند مطبوعاتی، به انعکاس برنامه‌های واقعی و واقعیات برنامه‌ها بپردازد، انتظار نمی‌رود که حرف نگفته‌ای را تیتر اول خود سازد. (البته اگر هم گفته می‌شد، چندان عجیب نبود!) آن هم سازمان (ببخشید! معاونتی) که وظیفه‌اش برنامه‌ریزی برای این مملکت است و صد البته به دنبال فروش روی دکه نیست! هست؟!

بگذریم!

مطالبی دیگر از کتیبه:

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


    *

    شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>